Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

• Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časových obdobiach

Ruský obeživo už najmenej osem storočí - o tom svedčí Novgorod birchbark dokumentov. Ale samozrejme, že reálna hodnota národnej meny a jej vzhľad sa veľmi líši od éry éry. Poďme zistiť, čo si môžete kúpiť na rubľa v rôznych historických obdobiach.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Obchodné motora

Na začiatku storočia XIII boli použité Novgorod obchodníci v výpočet 200-gram strieborných prútov vo forme tyčí ich rezanie na polovicu v prípade potreby. Hoci povrchne pripomínala zlata mene Kyjevskej Rusi, hrivny, v Novgorode sa im hovorilo rubľov.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Počet výrobkov, ktoré je možné zakúpiť v rubeľ závisí na výnosoch. Napríklad, 1314 rok bol hlad Pskov: jeden rubeľ uvoľní asi 9, 5 litrov raže (v Rus voľne ložené tovar predávaný obj, nie hmotnosť). V Novgorod, ceny boli takmer dvakrát nižšia ako - za rovnaké rubľa dal viac ako 15 litrov raže.

Samozrejme, že na trhu obchoduje a pripraviť chlieb. V XIV storočí upečeného chleba v Novgorode trhu stálo asi 15 centov. To znamená, že na rubeľ mohol kúpiť šesť Covrig a získať desať centov (asi 20 gramov striebra) vkladu.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Apollinary Vasnetsov - Novgorod vyjednávanie

Pound šunka v rovnakom období bola hodnota o 32 kopecks na rubeľ, ktorý je rezidentom Novgorod dostal o niečo viac ako kilogram. Olej predal hrnce - o 60 centov na akciu, takže pre rubeľ by vám polovicu banku a uvedenie desať centov.

Veľkoobchod

V XVII storočí Rusi (tí, ktorí si to mohol dovoliť) sa pokúšala kúpiť výrobky voľne ložené v takom množstve, aby mali dosť po celý rok. A nielen uniknúť z hladu: zlej úrody v cene výrobkov vzrástli, a časť zásob by mohol byť so ziskom predať. V týchto rokoch, štyri libry ražnej múky (jedna PUD - 16, 3 kg), stojí okolo 30 centov, čo znamená, že jeden rubeľ ste vážil iba 218 kilogramov. Maslo bol drahší - 60 centov za PUD. Z tohto dôvodu, vzhľadom k tomu, na rub 27 3 kg oleja. Vo rovnakú cenu sme spolu tri hlavné jesetera alebo štvorročného býka.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Apollinaris Vasnetsov - Red Square v 2. polovici XVII storočia (1925)

Kurča stálo oveľa menej - len cent za kus, Rubeľ - 100 živé vtáky. Spýtali sme sa o ovce od 12 do 18 centov, a majiteľ rubľa, ak je to žiaduce, by sa mohol stať vlastníkom stáda.

Na rovnakom rubľa fit, ktorí chcú obliekať. Kožuch z ovčej kože stáť 30 centov, a sobolej kože - 70 kopecks. Tričko odchýlil desať centov, topánky (v závislosti na kvalite) - od 25 do 50 centov pary. Čiapkou na hlave - šesť až osem centov.

Inflácia Katarína II éra a po

V roku 1760 detská bábovička obilia na trhu stálo 86 centov - za rubeľ vážil takmer 19 kilogramov. Ale po pouhých 13 rokoch za rovnaké peniaze, ktoré dostal iba 7, 5 kilogramov chleba, a po 15 rokoch - iba 2, 3 kilogramy.

Na začiatku panovania Kataríny veľký na rubeľ by to mohlo byť dobrý nápad piť: vedro vodky 12, 3 litre stojí 85 centov, a teda aj na rubľa nalial 14, 5 litrov. Avšak, neskôr sa cena vodky rástla, rovnako ako obilie.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Stagecoach v diaľnice Petersburg-Moskva.

Ďalšie pekná vyhliadka pre majiteľov rubľa v týchto rokoch - cestovať. U jednej rubľa niekto mohol cestovať 100 míľ (asi 200 kilometrov) na poštový dostavník.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

málo na trhu v Moskve Lubjanka námestí.

V XIX storočí, oslabenie ruskej meny pokračovalo. Rubeľ neskoré 1830 - pol kilogramov sladkovodných rýb alebo 2, 5 kilogramov hovädzieho mäsa. Za rovnaké peniaze na trh ponúka štyri tucet vajec alebo kilo masla. Rovnaké náklady WHO slama (66 kg), alebo polovica z vagónu sena (asi 33 kilogramov).

Fed koniec éry

Prvý let dvadsiateho storočia až do začiatku prvej svetovej vojny, historici zvažujú najlepší v histórii pre-revolučný Rusko. Tam bola prakticky žiadna inflácia a cien nechá takmer každá rodina jesť tak, ako chcete, a nie, ako to je.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Obrázok 25 rubeľ nemá bochníky ražný chleba (400 g), alebo 14 biele bochníky (300 gramov), 6, 5 kilogramov zemiakov v 20 kg, alebo ako posledná.

Potom, čo strávil rubeľ, by sa mohol vrátiť domov s piatimi kilogramov cestovín alebo si kilá kávových zŕn. Dva tucty vajec alebo dva kilogramov syra - príliš rubeľ.

Čo by mohlo byť kúpený za 1 rubeľ v rôznych časoch

Pokiaľ ide o alkohol: rubeľ - pol litra alebo liter vodky záveru lepšie, s dvojitou čistenia. Hrnček objemu piva 0, 6 litrov stojí 10 centov, takže je návštevník pivo s rubeľ vo vrecku mohli "stiahnuť" spravodlivý šesť litrov.

Hoci je smartphone bol v týchto rokoch, s peniazmi ešte podarilo komunikovať s rodinou alebo priateľmi na diaľku. Pre rubľa mohol poslať 20 slovo telegraficky, 25 písmen alebo hovoriť po dobu dvoch minút na telefóne.